Stanovisko dekana FU TUKE k aktuálnej situácii v rezorte kultúry

Stanovisko dekana FU TUKE k aktuálnej situácii v rezorte kultúry

Správy

Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach dlhodobo spolupracuje s viacerými inštitúciami, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo kultúry SR. Aj preto, vzhľadom na prebiehajúce spoločenské udalosti súvisiace s personálnymi zmenami v rámci dvoch reprezentatívnych kultúrno-umeleckých inštitúcií – Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného divadla, vyjadrujeme týmto našu podporu zástupcom z radov kultúrno-umeleckej a odbornej verejnosti.

Kultúrna, umelecká alebo akademická zóna sa vždy vyznačovala mierou tvorivej slobody a nezávislosti. Preto aj pozornejšie vnímame aktuálnu situáciu v rezorte kultúry a prebiehajúcu komunikáciu smerom k významným slovenským inštitúciám. Fakulta umení ako vzdelávacia inštancia a jedna z deviatich fakúlt Technickej univerzity v Košiciach, samozrejme, rešpektuje kompetencie vedenia Ministerstva kultúry SR, zároveň však chce apelovať najmä na odbornú a konštruktívnu diskusiu. Tá je jedným zo základných predpokladov pre kvalitný, kontinuálny či úspešný rozvoj našej kultúry a umeleckého vzdelávania v stredoeurópskom kontexte.

doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.
dekan FU TUKE